Czy warto zmienić biuro rachunkowe?

Czy to twoje biuro rachunkowe jest rzetelne?

W działalności gospodarczej zdarzają się często sytuacje, w których przedsiębiorca musi podejmować trudne decyzje.
Taką trudną decyzją może być postanowienie o zmianie biura rachunkowego, ponieważ biuro, które prowadzi księgi przedsiębiorcy zajmowało się tym częstokroć od założenia jego firmy.
Przedsiębiorca może się obawiać, że w trakcie zmiany może dojść do sytuacji, w której pewne sprawy mogą wymknąć się spod kontroli i wskutek tego poniesie on konsekwencje finansowe.
Taka sytuacja nie powinna się jednak zdarzyć, jeśli odpowiednio się on do tego przygotuje.
Wszystko wówczas odbędzie się sprawnie i księgowa nowego podmiotu szybko zajmie się jego sprawami.

Na co przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zmianie biura rachunkowego?

Na inny podmiot w zakresie prowadzenia ksiąg warto postawić jeśli biuro, które prowadzi je obecnie, nie jest w stanie sprostać wymaganiom przedsiębiorcy. Często dzieje się tak wskutek rozwoju firmy przedsiębiorcy bądź zbyt dużej klienteli biura rachunkowego. Przed decyzją o zmianie biura rachunkowego warto zastanowić się czy obecne biuro prowadzi księgowość rzetelnie. Głównymi przesłankami przesądzającymi o konieczności zmiany biura prowadzącego księgi mogą być:

-trudności pracowników biura w zakresie udzielenia odpowiedzi przedsiębiorcy na nurtujące go pytania,
-brak wglądu do dokumentów księgowych i trudność z szybkim dostępem do nich za pośrednictwem skanów,
-coraz częstsze korekty w deklaracjach sporządzanych przez biuro,
-niedotrzymywanie terminów wynikających z przepisów,
-coraz liczniejsze kontrole podatkowe kończące się nałożeniem kar bądź koniecznością zapłaty odsetek.

Dlaczego czasami warto zmienić biuro rachunkowe?

Zmiana biura rachunkowego może okazać się korzystna dla przedsiębiorcy. Odpowiednio wybrane biuro może wpłynąć korzystnie na działalność firmy pod względem jego optymalizacji podatkowej i pozwoli uniknąć problemów związanych z korektami deklaracji podatkowych, kontrolami oraz ich skutkami. Zapewnia to spokój przedsiębiorcy, który może zająć się sprawami firmy, nie zaprzątając sobie głowy problemami księgowymi i poganianiem biura rachunkowego w kwestii należących do niego obowiązków.

Kiedy najlepiej zmienić biuro rachunkowe?

Optymalnym terminem zmiany biura rachunkowego jest koniec rocznego okresu rozliczeniowego najczęściej pokrywający się z końcem roku kalendarzowego. Nowy podmiot może wówczas sprawdzić roczną działalność poprzedniego biura i uporządkować dokumentację startując od początku roku z „czystym kontem”. Ułatwia to wdrożenie odpowiedniego schematu pracy, programu księgowego wraz z jego dostosowaniem do firmy oraz polityki rachunkowości (przy większych podmiotach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?