Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Prawidłowo i przejrzyście prowadzone księgi rachunkowe są jedną z podstaw funkcjonowania każdej działalności gospodarczej niezależnie od tego czy przedsiębiorca działa w pojedynkę, zatrudnia kilka osób, czy też posiada dużą firmę. Zakładając działalność trzeba zdecydować się czy będzie się prowadziło księgi samodzielnie, czy zatrudni się pracownika na etat, czy może zleci się prowadzenie ksiąg rachunkowych biurze rachunkowemu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nie wszyscy przedsiębiorcy dobrze orientują się w przepisach podatkowych i najczęściej albo zatrudniają osobę na etat, albo decydują się na usługi firmy zewnętrznej. Dlaczego warto skorzystać z tego ostatniego rozwiązania? Są 4 podstawowe zalety prowadzenia ksiąg przez biuro rachunkowe:

  1. Zyskujemy czas. Możemy zająć się sprawami firmy zamiast rutynowymi i często czasochłonnymi sprawami księgowymi, czy kadrowymi. Biuro rachunkowe na mocy pełnomocnictw reprezentuje także przedsiębiorców przed urzędami
  2. Biuro rachunkowe posiada pracowników, którzy mieli do czynienia w swojej praktyce z wieloma podmiotami z różnych branż. Księgowa z takiego biura ma zatem bardzo szeroką wiedzę zarówno w sprawach księgowych, kadrowych, jak i podatkowych, dzięki czemu może łatwo i szybko przystosować się do prowadzenia ksiąg dowolnego przedsiębiorcy i cały czas jest na bieżąco w przepisach podatkowych.
  3. Dzięki tak szerokiej wiedzy i umiejętnościach pracowników biura rachunkowego, firma zapewnia sobie wysoki stopień bezpieczeństwa. Mamy pewność, że księgowość naszej firmy będzie prowadzona rzetelnie. Profesjonalne biura rachunkowe posiadają certyfikaty Ministra Finansów oraz ubezpieczenia OC w zakresie ewentualnych szkód wyrządzonych przedsiębiorcy wskutek błędów w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
  4. Wybór podmiotu zewnętrznego do prowadzenia ksiąg jest często tańszym rozwiązaniem pozwalającym na redukcję kosztów działalności. Zatrudnienie osób do działu księgowości bywa kosztowne, ponieważ oprócz wysokich kosztów wynagrodzenia trzeba często ponosić koszty związane z oprogramowaniem księgowym, fachowymi czasopismami i szkoleniami pracowników z zakresu zmian w przepisach. Szczególnie w małych kilku bądź kilkunastoosobowych firmach korzystanie z usług biura rachunkowego jest zatem optymalnym rozwiązaniem.

Autor: Doradca – biuro rachunkowe, księgowość Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?