Jak zadbać o finanse firmy od strony prawnej?

Księgowość to nieodłączny element każdej firmy, od którego tak naprawdę zależy jej być lub nie być. Można oczywiście prowadzić samodzielnie księgowość swojej działalności gospodarczej, jednakże wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu i posiadania obszernej wiedzy z tego zakresu. W związku z tym znacznie bezpieczniejszą i ekonomiczniejszą opcją będzie zdecydowanie się na współpracę z księgową czy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biur rachunkowych zamiast zatrudniania księgowych. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest wiele. Pracownik w każdej chwili może wziąć urlop chorobowy na bliżej nieokreślony czas, przez co przedsiębiorca pozostanie sam na sam z zagmatwaną księgowością. W przypadku biura rachunkowego nie trzeba martwić się żadnymi przestojami, gdyż zawsze do dyspozycji znajdzie się kompetentna osoba, która oferuje usługi księgowe. Obecnie biura rachunkowe są dostępne także godzinami pracy danej firmy, gdyż można kontaktować się mailowo, bez osobistego odwiedzania placówki. Ponadto biuro rachunkowe kosztuje mniej. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy z biurem rachunkowym niż zatrudnianie księgowej w oparciu o umowę o pracę (wynagrodzenie + dodatkowe koszty w postaci szkoleń i kursów, konieczność wyodrębnienia osobnego pomieszczenia i wyposażenia stanowiska pracy, koszty literatury podatkowej i finansowej itd.).

sprawy-biznesowe-sprawy-ksiegowe
uscisk-dloni-w-biurze

Odpowiednio przygotowana umowa z biurem rachunkowym jest w stanie zagwarantować pełną odpowiedzialność biura w przypadku wyrządzania szkody przez jego pracowników czy reprezentantów. Co więcej, każde biuro posiada polisę OC, dzięki czemu nie ma większych problemów z roszczeniem odszkodowawczym, gdy zajdzie taka potrzeba. Na korzyść współpracy z biurem rachunkowym przemawia również to, że przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe usługi. Nie chodzi tutaj wyłącznie o księgowość, ale także o inne usługi z zakresu rachunkowości i podatków. Nawet jeśli dane biuro rachunkowe nie ma zatrudnionego rewidenta, doradcy podatkowego czy prawnika, to współpracuje z tego typu specjalistami, przez co przedsiębiorca może liczyć na komplementarne usługi i to w przystępnej cenie. Tak więc profesjonalne biuro księgowe to coś więcej niż tylko prowadzenie księgowości. Można liczyć na fachową obsługę kadrowo-płacową, doradztwo finansowe oraz pomoc w wybraniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej/kredytowej. Przedsiębiorca zamiast tracić cenny czas na zagłębianie się w ciągle zmieniające się przepisy prawa, może oddać się w pełni rozwojowi firmy. Dzięki temu nie musi martwić się o bezpieczeństwo firmy od strony prawnej i może liczyć na osobisty komfort. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe.
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy. Z całą pewnością kierowanie się wyłącznie ceną nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przed zdecydowaniem się na współpracę z konkretnym biurem rachunkowym, należy zapoznać się wnikliwie z co najmniej kilkoma interesującymi ofertami. Dopiero po dokładnej analizie oraz określeniu indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych danej firmy, można znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wówczas można uniknąć ewentualnego niezadowolenia ze świadczonych usług. Z całą pewnością należy sprawdzić, czy dane biuro posiada certyfikat Ministerstwa Finansów. Stosowny Certyfikat czy Świadectwo Kwalifikacyjne jest imienne, a więc przyznawane konkretnej osobie. To jednak nie wszystko. Warto także sprawdzić, kiedy i w jaki sposób ów certyfikat został wystawiony. Dzięki temu można dowiedzieć się tego, jakie doświadczenie zawodowe ma osoba certyfikowana. Im większe doświadczenie, tym na lepsze efekty można liczyć, współpracując z takim biurem rachunkowym.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone od Odpowiedzialności Cywilnej. Jeśli nie, to bardzo trudno w praktyce o rekompensatę za poniesienie przez klienta straty. Niezwykle ważne jest także to, czy przedsiębiorca może liczyć na pomoc ze strony biura rachunkowego poza godzinami pracy, gdy zajdzie taka konieczność. Nie bez znaczenia jest również sposób przekazywania dokumentów pomiędzy zleceniodawcą a biurem. Biuro powinno być elastyczne i umożliwiać przekazywanie dokumentów bez konieczności odwiedzania jej siedziby, czyli bez wychodzenia przez przedsiębiorcę z firmy. Możliwość wysłania przedstawiciela biura do siedziby firmy czy też spotkania się w wyznaczonym przez niego miejscu lub wysłania dokumentacji za pośrednictwem Internetu – tego wymaga się od nowoczesnego i profesjonalnego biura rachunkowego. Warto zwrócić uwagę także na to, po której stronie będą przechowywane dokumenty księgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?