Page title

08
Lis
Jak zadbać o finanse firmy od strony prawnej?
  • Doradca
  • 1282 Views
  • 1 Comment
  • biuro doradcze . biuro rachunkowe . doradca podatkowy . finanse . księgowość . podatki . rachunkowość .

Księgowość to nieodłączny element każdej firmy, od którego tak naprawdę zależy jej być lub nie być. Można oczywiście prowadzić samodzielnie księgowość swojej działalności gospodarczej, jednakże wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu i posiadania obszernej wiedzy z tego zakresu. W związku z tym znacznie bezpieczniejszą i ekonomiczniejszą opcją będzie zdecydowanie się na współpracę z księgową czy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biur rachunkowych zamiast zatrudniania księgowych. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest wiele. Pracownik w każdej chwili może wziąć urlop chorobowy na bliżej nieokreślony czas, przez co przedsiębiorca pozostanie sam na sam z zagmatwaną księgowością. W przypadku biura rachunkowego nie trzeba martwić się żadnymi przestojami, gdyż zawsze do dyspozycji znajdzie się kompetentna osoba, która oferuje usługi księgowe. Obecnie biura rachunkowe są dostępne także godzinami pracy danej firmy, gdyż można kontaktować się mailowo, bez osobistego odwiedzania placówki. Ponadto biuro rachunkowe kosztuje mniej. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy z biurem rachunkowym niż zatrudnianie księgowej w oparciu o umowę o pracę (wynagrodzenie + dodatkowe koszty w postaci szkoleń i kursów, konieczność wyodrębnienia osobnego pomieszczenia i wyposażenia stanowiska pracy, koszty literatury podatkowej i finansowej itd.).

Odpowiednio przygotowana umowa z biurem rachunkowym jest w stanie zagwarantować pełną odpowiedzialność biura w przypadku wyrządzania szkody przez jego pracowników czy reprezentantów. Co więcej, każde biuro posiada polisę OC, dzięki czemu nie ma większych problemów z roszczeniem odszkodowawczym, gdy zajdzie taka potrzeba. Na korzyść współpracy z biurem rachunkowym przemawia również to, że przedsiębiorca może liczyć na kompleksowe usługi. Nie chodzi tutaj wyłącznie o księgowość, ale także o inne usługi z zakresu rachunkowości i podatków. Nawet jeśli dane biuro rachunkowe nie ma zatrudnionego rewidenta, doradcy podatkowego czy prawnika, to współpracuje z tego typu specjalistami, przez co przedsiębiorca może liczyć na komplementarne usługi i to w przystępnej cenie. Tak więc profesjonalne biuro księgowe to coś więcej niż tylko prowadzenie księgowości. Można liczyć na fachową obsługę kadrowo-płacową, doradztwo finansowe oraz pomoc w wybraniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej/kredytowej. Przedsiębiorca zamiast tracić cenny czas na zagłębianie się w ciągle zmieniające się przepisy prawa, może oddać się w pełni rozwojowi firmy. Dzięki temu nie musi martwić się o bezpieczeństwo firmy od strony prawnej i może liczyć na osobisty komfort. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe.
sprawy-biznesowe-sprawy-ksiegowe uscisk-dloni-w-biurze

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy. Z całą pewnością kierowanie się wyłącznie ceną nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przed zdecydowaniem się na współpracę z konkretnym biurem rachunkowym, należy zapoznać się wnikliwie z co najmniej kilkoma interesującymi ofertami. Dopiero po dokładnej analizie oraz określeniu indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych danej firmy, można znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wówczas można uniknąć ewentualnego niezadowolenia ze świadczonych usług. Z całą pewnością należy sprawdzić, czy dane biuro posiada certyfikat Ministerstwa Finansów. Stosowny Certyfikat czy Świadectwo Kwalifikacyjne jest imienne, a więc przyznawane konkretnej osobie. To jednak nie wszystko. Warto także sprawdzić, kiedy i w jaki sposób ów certyfikat został wystawiony. Dzięki temu można dowiedzieć się tego, jakie doświadczenie zawodowe ma osoba certyfikowana. Im większe doświadczenie, tym na lepsze efekty można liczyć, współpracując z takim biurem rachunkowym.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone od Odpowiedzialności Cywilnej. Jeśli nie, to bardzo trudno w praktyce o rekompensatę za poniesienie przez klienta straty. Niezwykle ważne jest także to, czy przedsiębiorca może liczyć na pomoc ze strony biura rachunkowego poza godzinami pracy, gdy zajdzie taka konieczność. Nie bez znaczenia jest również sposób przekazywania dokumentów pomiędzy zleceniodawcą a biurem. Biuro powinno być elastyczne i umożliwiać przekazywanie dokumentów bez konieczności odwiedzania jej siedziby, czyli bez wychodzenia przez przedsiębiorcę z firmy. Możliwość wysłania przedstawiciela biura do siedziby firmy czy też spotkania się w wyznaczonym przez niego miejscu lub wysłania dokumentacji za pośrednictwem Internetu – tego wymaga się od nowoczesnego i profesjonalnego biura rachunkowego. Warto zwrócić uwagę także na to, po której stronie będą przechowywane dokumenty księgowe.

1 COMMENT
  1. Adrian
    20 listopada 2017 Odpowiedz

    Świetny artykuł. Bardzo merytoryczny i przydatny

LEAVE A COMMENT

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij

Friends link: 070-347 070-411 70-486 MB2-701 070-346 100-101 70-346 70-463 700-501 70-412 C4090-958 EX200 070-463 70-331 70-457 HP0-J73 070-412 C_TFIN52_66 MB6-700 70-414 MB5-705 MB6-886 070-486 C4040-108 M70-101 OG0-093 117-102 1Z0-481 350-018 646-206 A00-240 NS0-504 PEGACLSA_6.2V2 VCP550 070-480 220-802 640-554 70-466 MB7-702 70-417 74-335 C_HANATEC131 C2090-303